Bruk klinkierowy

Bruk klinkierowy jest materiałem niezwykle odpornym i trwałym. Jeśli jest użytkowany zgodnie z jego przeznaczeniem, jaki założył producent, pozostaje niezmienny przez wiele lat. Podobnie jak cegła, jest poddawany testom na minimum 25 pełnych cykli zamrażania i odmrażania. Badanie takie daje pewność, iż materiał ten przez minimum 25 lat nie zmieni swoich właściwości jakościowych i estetycznych. Bruk nie traci koloru, ponieważ jest  naturalny.

układanie bruku klinkierowego łódź lodz łódzkie (2)

Między kostkami bruku należy zachować odległości min. 5 mm. Bruk klinkierowy spoinujemy zaprawą do spoinowania klinkieru.

Podczas planowania realizacji, często pada pytanie o różnice pomiędzy kostka brukową a brukiem klinkierowym.

Są to tak naprawdę dwa różne materiały.

Bruk klinkierowy to ceramika wypalana w wysokiej temperaturze,

betonowy to zastygła mieszanka betonowa.

Wytrzymałość na ściskanie:
bruku klinkierowego wynosi 200 MPa przy grubości już 45mm,
bruku betonowego zaledwie 50 MPa przy grubości 60mm.

Kolor bruku klinkierowego jest trwały, odporny na blaknięcie, naturalny w całej objętości – uzyskiwany dzięki mieszaniu kilku gatunków glin wypalających się w wysokiej temperaturze na różne kolory.
Kolor bruku betonowego – naturalny tylko szary. Inne uzyskuje się przez barwienie mieszanki betonowej lub powierzchniowe nakładanie na warstwę konstrukcyjną barwionej warstwy ścieralnej.
Różni też te dwa produkty cen

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>