Układanie kostki brukowej Koluszki

Ażur to ekologiczna płyta stosowana do umacniania powierzchni o dużym nachyleniu np. skarpy, jej konstrukcja nie pozwala na osuwanie się gruntu.

Plusy? Zastosowanie ażurów pozwala uzyskać tzw. zielone powierzchnie. Puste otwory naturalnie odprowadzają wodę deszczową, ponadto można je wypełnić żwirem, ozdobnym kruszywem lub zasiać w nich trawę. Są szybkie w ułożeniu.

Minusy? Same w sobie nie posiadają wyjątkowych walorów estetycznych, a w miesiącach jesienno-zimowych trawa w nich rosnąca może zaniknąć pozostawiając grunt i betonową kratę. Ze względu na swoją konstrukcję są mniej trwałe i nie nadają się do większych obciążeń. Nie jest najlepszym materiałem do utwardzania powierzchni dla ruchu pieszego, ponieważ przy złych warunkach atmosferycznych grunt we wpustach może stać się grząski i błotnisty. Cena położenia z podbudową nie jest atrakcyjna w porównaniu z kostką betonową. Jednak na terenie, gdzie nie można odprowadzić powierzchniowo wody opadowej, wydaje się rozwiązaniem idealnym.

Poza płytami ażurowymi dostępne są bardziej wyszukane w formie kostki betonowe, spełniające rolę ażurów. Przepuszczają wodę, jednocześnie doskonale utwardzając nawierzchnię.

monster (61)monster (20)monster (5)monster (31)monster (311)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>